Sakın Bu Şekilde Yemeyin!

0
1123

Bilindiği üzere soğan doğal etkili bir anbiyotik, antioksidan ve vitamin kaynağıdır. Ancak doğranmış çiğ soğanın zararlı olduğunu duymuş muydunuz? Her besinin tüketilmesi gereken bir yöntem var. Bu besinlerin yanlış tüketilmesi sonucunda ne kadar sağlıklı olursa olsun zararlı hale gelebiliyor Soğan da bu gıdalar arasındadır. Son yapılan araştırmalara göre çiğ olarak doğranmış soğan kapaklı veya kilitli poşetlerin içinde buz dolabında dahi olsa bakteri ile kokuları mıknatıs gibi çekerek kendi içine hapsediyor.

Mesela;evde grip  hasta olan biri varsa gece yatmadan önce dilimlenmiş soğanı odaya koyduğumuzda sabaha kadar soğan o grip mikrobunu havadan kendi içine hapseder ve hastalığın başkasına geçmesini önler.Bu sebeple kuru soğanın kabuklarını soyduktan sonra bekletilmeden tüketilmesi gerekiyor. Dilimlenmiş şekilde 1 gece dahi beklemiş soğan safra salgılarını, mide asitini arttırır ve gıda zehirlenmesine neden olarak geri dönüşü olmayan rahatsızlıklara yol açabilir.

Eğer soğanımız  arttıysa onu kilitli poşetle dolabın No-Frost bölümünde muhafaza etmeliyiz.Veya evin bir bölümüne koyarak hava temizleyicisi – mikrop öldürücü olarak kullanabilir,ertesi gün de çöpe atarak kurtulabiliriz.Soğan, allium ailesinden olan bir sebze ve ot cinsidir. Frenk soğanı, sarımsak, taze soğan ve pırasa bu ailenin diğer üyeleridir.Allium sebzeleri yüzyıllardır yalnızca karakteristik özelliklerinden dolayı değil; aynı zamanda eşsiz aromaları ve tıbbi faydaları nedeniyle ekilmektedir.

Soğanın hacmi, şekli, rengi ve tadı değişkenlik gösterebilir. En sık rastlanan soğan rengi kırmızı, sarı ve beyaz soğandır. Ekildiği döneme göre aromaları tatlı, sulu, biraz keskin, baharatlı olarak değişkenlik gösterebilir.Vücuda potansiyel birçok faydası olan soğan, bazı kanser türlerine yakalanma riskinizi düşürür, ruh halinizi düzenler, deri ve saç sağlığınıza iyi geliyor.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here