Koronavirüse Karşı Alınabilecek Önlemler

0
1184

Dünya genelinde koronavirüs salgını görüldüğünden itibaren bilim insanları ve uzmanlarkişisel hijyenine dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. ABD’li bir kimya profesörü yaptığı açıklamada, sabunla el yıkamanın koronavirüsü yok ettiğini söyledi.Koronavirüs salgını her geçen gün dünyada can almaya devam ediyor. ABD’de Covid-19 vaka sayısı 1000’i aştı. Salgının görüldüğü ülke ve vaka sayısının gün geçtikçe artması paniğe neden olmaya devam ediyor.

Uzmanlar koronavirüsten korunmanın en etkili ve ucuz yolunun sabunlu su ile sık sık ellerimizi yıkamak olduğunu belirtiyor.Koronavirüs (Covid-19), soğuk algınlığı ve grip gibi solunum yolu hastalıkları genellikle ellerimize yapışan virüsler ile bulaşır. Ellerimiz adeta bu tip virüsler için yapışkan tuzak gibi olduğundan hasta olan biri ile temasta bulunmak viral parçacıkların ellerimize yapışmasına neden olacaktır.

Ellerinizi yüz, göz veya farkında olmadan ağzınıza götürmeniz virüsü vücudunuza almanıza neden olacaktır. Covid-19’dan korunmanın yolu da ellinizi sabunla yıkamaktan geçiyor.Uzmanlar ellerde hijyeni sağlamak için sabun ve su bulunmayan ortamlarda en az %60 alkol içeren el dezenfektanı kullanılmasını öneriyor. Hijyenik jel kullanmanın etkisiz olduğunuda özellikle belirtiyorlar.

Sabun Virüsü Nasıl Yok Ediyor?New South Wales Üniversitesi’nde görevli kimya profesörü Palli Thordarson, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda elleri sabunlu suyla yıkadığınızda sadece virüsleri vücudunuzdan atmakla kalmayıp aynı zamanda sabunlu suyla el yıkamanın virüsleri etkisiz hale getirdiğini söyledi.

Profesör Thordarson twitter üzerinden yaptığı paylaşımında, sabunlu suyla el yıkamayı “bir binayı yıkıp, tüm tuğlaları parçalayan bir yıkım ekibi” olarak tanımladı.

Uzmanlar sabunlu suyla ellerinizi yıkarken virüsü etkisiz hale getirmek için mutlaka 20 saniyeden uzun ve ovalayarak yıkamak gerektiğinin altını çiziyor. Ayrıca Alkol oranı yüksek el dezenfektanları kullanmakta aynı işi görür. Yalnız kullanmakta olduğunuz dezenfektanın alkol oranın yüksek olması cildinize de zarar verebilir.Antibakteriyel Sabuna İhtiyacınız Yok:Kimya profesörü Palli Thordarson, antibakteriyel etkili sabunlar hakkında da, “sabun virüsü yok etmek için en etkili yöntem, antibakteriyel sabuna ihtiyacınız yok.” dedi. Ayrıca basit bir sabunla dahi elleri yıkamanın virüsten korunmanızı sağlayacağını belirtti.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here