Kolonya Koronavirüsten Koruyor mu? İşte Cevabı.

0
5143

Eskişehir’deki Farmakolog Ecz. Çağatay Fikret Erad, “Antibakteriyel çözeltiler ve kolonyalar koronavirüsten korur mu?” sorusunu yanıtladı.

Koronavirüs’ün Türkiye’de ilk vakalarının tespitinden sonra halkın market, medikal ve eczanelere akın ederek antibakteriyel ürünler alması piyasada bu tip ürünlerin fiyatların olması gerekenden daha fazla yükselmesine neden olduğunu belirten Fikret Erad, eczacılık görevini yapanların antibakteriyel/dezenfektan maddelerini üretebilecek bilgi, beceri ve eğitim seviyesine sahip olduğunu, yükselen fiyat oranlarının düşürülmesi ve gerçekten ihtiyacı olanlar için aktif olarak görev yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Formül aslında çok basit

Farmakolog Ecz. Çağatay Fikret Erad, Fransa’da hükümetin eczanelere antibakteriyel çözeltileri yapma imkanı verdiğini belirterek konuşmasını şu şekilde devam ettirdi:

“Alkol ile birlikte su olması dezenfektan özelliğini sağlıyor, formül aslında çok basit, ancak birden bire fiyatlar yükseldi, bunu etik bulmuyorum. Eczacılar bu antibakteriyel ürünleri Sağlık Bakanlığımızın izni ile üretebilir, üretimleri çok basit ve kolay önemli olan etken maddeye ulaşmak ancak buna ulaşmak da zorlaştı, kısıtlı miktarlarda alabiliyoruz.

Mevcut fahiş fiyatlarla mücadelede eczacıların etkin bir rol alabileceğini düşünüyorum. Ayrıca üretilecek antiseptik solüsyonun fiyatını da Sağlık Bakanlığımız kendisi belirlemektedir. Bu nedenle eczaneler arasında fiyat farkı olması da mümkün değildir.”

Alkol oranı yüzde 50 ile 80 arasında olmalı

Koronavirüsten korunmak için il olarak yapılması gereken elleri sabun ve su ile bol bol yıkamaktan geçtiğini söyleyen Ecz. Erad, “Suya sabuna ulaşılamayan ortamlarda antibakteriyel sıvılardan yararlanabiliriz” diye ekledi.

Antibakteriyel sıvıların jel formunda olanlarının da piyasada olduğunu ancak özellikle çocuklar için kullanımını tavsiye etmediklerini belirten Ecz. Erad, “Çünkü jel formları, el üzerinde bazen tortu bırakarak bakteri üremesine neden olabiliyorlar, jel formlar ikinci planda olmalı, daha çok çözelti, sıvı formda olanlar tercih edilmeli” şeklinde konuştu.

Satın alınan antibakteriyel ürünlerin içeriğindeki alkol oranına dikkat edilmesi gerektiğine belirten Erad: “İçinde bulunacak total alkol oranı yüzde 50-80 arasında olmalı, yüzde 70 idealdir, bu aralıktakiler bakterileri öldürür, bu oranlar dışındaki alkol oranları bakterileri öldürmez.

Bunun yanı sıra yüzde 80’den yukarı olması da örneğin yüzde 90 ve üstü olması da koruyuculuğun arttığı anlamına gelmez, aksine düşer, ideal aralık yüzde 50-80 arasıdır.” dedi.

Kolonyalar da kullanılabilir

Kolonyaların içeriğinde yüzde 80 alkol olduğunu ve bu oranın ideal olduğunu belirten Farmakolog Ecz. Çağatay Fikret Erad, yüz maskesinin ise kişiyi virüsten korumayacağını söyleyerek konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Çok yüksek standartta olanlar dışındaki maskeler sizi korumaz, bunların da fiyatı çok yüksektir. Kullanılan günlük maskeler, sadece siz hasta olursanız başka kişilere hastalığı bulaştırmanızı önleyecektir, ancak sizi korumayacaktır. Virüsten korunmanın en güzel yolu Sağlık Bakanlığımızın vurgulayarak önemini hatırlattığı 14 gün ve 14 kurala uymaktır.”


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here