İşte Gusül Alırken Hepimizin Yaptığı O Yanlış!

0
427

İşte gusül alırken hepimizin yaptığı o yanlış! Banyo adabına uygun şekilde nasıl yıkanılır Gusül alırken nelere dikkat edilmeli? hangi vakitlerde banyo yapmak uygundur?1- Düş almadan  önce ağzınızı (dişlerinizi fırçalayın) yıkayın. 2-Banyoya, girerken  güzel ve temiz  niyetlerle girmelidir. 3- Yıkanılacak yere girerken sol ayak ile girilmeli.4- Duşa girerken “Bismillahirrahmanirrahim, pisliklerin her cinsinden ve kovulmuş şeytanın şerrinden Allah’a sığınırım” diye girmeliyiz. 5- Yıkanacağımız yeri başkalarının görmeyeceği  bir biçimde muhafaza etmeliyiz. 6- Hamamda setr-i avrete riayet etmeli ve peştamal kullanılmalıdır.

7- Yıkanılacak yere girdikten sonra ilk yapmamız gereken  şey sağ ve sol omuzlarımıza su dökünmeliyiz. 8- Suyu yeterince kullanmalıyız, israf etmemeliyiz. 9- Banyoda suyun sıcaklığı ve bulunduğu yerin  sıcaklığında cehennemi düşünmeli, bununla cehennem arasında kıyaslama yapmalıyız.10- Yıkanılan yerde konuşmamalı ve Kuran’a ait ilahi sözler telafuz etmemeliyiz. Bundan dolayı banyo sırasında  dua, salavat ve zikir okumak uygun değildir. 11- Bazı vakitlerde yıkanılması adab sonucunda uygun görülmemiştir. Nedeni  bu vakitler şeytanların serbest kalma vaktidir. Ancak elbette bu zamanlarda yıkanmak günah değildir. İhtiyaç duyulduğunda mutlaka yıkanılmalıdır.

12-Banyoda vücudumuza su dökerken ayakta durulması daha uygundur. Oturarak yıkanılmamalıdır. 13- Yıkanılan yerde küçük ve büyük abdest bozulmaz. Bu konuda Peygamberimiz (s.a.v.)  önem ile durur. “Sizden biriniz banyo yaptığı yere idrar etmesin. Sonra bu idrar ettiği yerden abdest almasın. diye buyurmuştur. 14- Duş alırken,  tarafı iyice temizlemeliyiz. Sabun, saç ve pis su bulunuyorsa hemen temizlenip arındırılması gerekir.15- Gusül abdesti alırken çiftlerin  çıplak bir şekilde birbirlerini görmesi gusül abdestine mani değildir. O şekilde  bulunmak haram değildir. 16-Duştan önce saç, bıyık gibi tüyler büyümüşse düzeltilmeli ve kısaltılmalıdır. 17-koltuk altındaki kıl tüy en fazla 40 günü aşmadan  temizlenmeli. 18-Avret yerlerini 40 günde bir temizlemek sünnettir.

19-Sağ gözümüze 3, sol gözümüze ise 2 sürme çekmek ve sürme çekerken de sağdan başlamak Peygamberimizin bir sünnetidir. 20- Kestiğimiz tırnakları, tüyleri bir beze sararak mümkünse  toprağa gömmeliyiz ya da yakmalıyız.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here