Fakir bir adam rüyasında perygamber efendimizi görür ve yavuz sultan selime anlatır

0
2428

FAKİR BİR ADAM RÜYASINDA PEYGAMBER EFENDİMİZ’İ GÖRÜR VE YAVUZ SULTAN SELİM’E ANLATIR

Yavuz Sultan Selim döneminde ihtiyaç sahibi bir adam varmış. Mübarek adam her gün teheccüde kalkar ve ihtiyacını Allah’a arz edermiş. Adamın geçim sıkıntısı artınca ellerini semaya kaldırarak ”Ey Allah’ım, merhametli olanı merhametsize mi şikayet edeyim, ben kimseden bir şey isteyemiyorum lütfen bana yardım et” demiş. Gece yattığında rüyasında Peygamber Efendimiz (S.A.V.)’ i görmüş. Efendimiz (S.A.V.)

Efendimiz (S.A.V.) ona ”Bizim Selim’e selam söyle, dün salatu selamı çekmeyi unuttu zikirlerin kefareti olarak sana 1 kese altın versin” demiş. Adam rüyadan uyanır uyanmaz yola koyulmuş. Günler sonra şehre inmiş ve padişahın sarayına uğramış. Sarayın kapısındaki askerlere ”Yavuz Sultan Selim’e Peygamber Efendimiz’in (S.A.V.) selamını getirdim, onda alacağım var” demiş. Askerler şaşırmışlar ”Biz bunun doğru olduğunu nereden bilebiliriz ey yaşlı adam” deyince vezir adamı görmüş ve sultanın huzuruna çıkarmış.

Adam Yavuz Sultan Selim’in karşısına geldiğinde sultan hazretleri ne istediğini sormuş. Adam Yavuz Sultan Selim’e dönerek “Resulullah’ı dün rüyamda gördüm bana dedi ki ‘Bizim Selim’e selam söyle, selatu selam zikrini cekmeyi
dün çekmeyi unuttuğu zikirlerin kefareti olarak sana 1 kese altın versin’ ” demiş. Yavuz Sultan Selim gerçekten de bir önceki gece çekmesi gereken zikri selatu selamı çekmediğini hatırlamış.

Yalnız takıldığı bir nokta varmış. Resulullah’ın ”Bizim Selim” lafına takılmış sultan hazretleri. ”Resulullah ne dedi bir daha söyle” demiş. Adam ”Bizim Selim” dedi demiş. Yavuz Sultan Selim adamın eline 10 kese altın koymuş ve tekrar sormuş ”Resulullah ne dedi?”. Adam ”Bizim Selim” dedi demiş.

Yavuz Sultan Selim 50 kese altın koymuş adamın eline. Tekrar sormuş ve tekrar sormuş. Her ”Bizim Selim” cevabını aldığında bir o kadar altın daha koymuş adamın eline. Vezir Yavuz Sultan Selim’in kendinden geçtiğini görünce ”Ey adam tamam bu kadar altın sana yeter git artık” deyince adam gitmiş. Yavuz Sultan Selim kendisine geldiğinde vezire dönerek şunu demiş:
Resulullah bizi kendisinden sayıyor görüyor musun? Eğer onu göndermeseydin sırf Resulullah’ın ‘Bizim Selim’ sözü için bütün varımı yoğumu o adama verirdim”.demiş


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here