Evde Virüs Temizliği Riski, Bu Hataları Yapmayın!

0
257

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de corona virüs salgını can kayıplarına neden olmaya devam ederken, halk arasında endişe oluşturuyor. Herkes salgına yakalanmamak için evden dışarıya çıkmayarak önlem alırken bir yandan da ev temizliğine ve havalandırmaya önem veriyor.

Yüzeylerdeki canlı ve cansız mikroorganizmaların öldüren yada ortamdan uzaklaştıran kimyasal maddelere dezenfektan denilmektedir. Genel olarak herkes tarafından bilinen ve kullanılan dezenfektan ise çamaşır suyudur.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, corona virüs salgınına karşı yayınlamış olduğu rehberi sürekli yeniliyor. Rehber içeriğinde yüzey temizliği ve dezenfeksiyon için ürünler ve özellikleri yer alıyor. Temizlik yapmaya başlamadan önce ortamı önce havalandırmak ardından temizliğe başlamak gerekiyor.

Rehberde yer alan bilgiye göre zemin güve duvar temizliğinde hidrojen peroksit kullanmanın yeterli olduğu belirtiliyor. Hidrojen peroksitin avantajı ise; çevre dostu olması, kokusunun fazla olmaması, toksik olmaması, deterjan özelliği olması ve temizlik yapılan yüzeyde organik madde varlığında aktif olarak temizleme özelliğini koruması olarak belirtiliyor.Ayrıca çamaşır suyunu kullanmadan önce son kullanma tarihine bakılması gerektiği, son kullanma tarihi geçen çamaşır sularının kullanılmaması gerektiği de tavsiye ediliyor.

Yapılan Araştırma sonuçlarına göre, kirli çamaşırların elle çırpılmaması gerektiğini belirten Prof. Dr. Ahmet Akçay, çırpılan çamaşırla ile birlikte virüslerin etrafa yayılabileceğini söyledi. Ayrıca çamaşırların mümkün olduğunca yüksek ısıda yıkanması gerektiği, çamaşır taşınan sepetlerin ise hidrojen peroksit içeren çamaşır suyu ile silinmesini öneriyor.

Halılar, halı kaplı zeminler ve perde yüzeylerinin, varsa görünür kontaminasyonu gidermek için bu özeliklere sahip temizleyiciler ile temizlenmesi gerektiği belirtiliyor. Yıkanabilen eşyaların ise uygun sıcaklıkta yıkandıktan sonra tamamen kurutulması gerekiyor.

Akçay “Evde kaldığımız bu günlerde çocukların da evde olması nedeniyle temizlik yapılırken çok dikkatli olunması gerekir. Çünkü alerjik nezleli çocukların burunları, astımlı çocukların akciğerleri çok hassastır. Özellikle klorlu çamaşır suları kokuları nedeniyle alerjik nezleli ve astımlı çocuklarda tetiklemeye neden olabilir. Bunun sonucu olarak burun tıkanması, hapşırmalar, nefes sıkışması öksürmeye neden olabilir.

Bu da acil servise başvurmaya neden olabilir. Bu da bu dönemde riskli olacaktır. Bu nedenlerden dolayı özellikle çocukların evde olduğu bu dönemde temizlik yapılırken hidrojen peroksit içeren çamaşır suların kullanması faydalı olacaktır” dedi.Bunun yanında evsel atıkların çöp tenekesine atılması sürecinde eldiven giyilmesi, atıldıktan sonra eldivenlerin çıkarılması ve ellerin en az 20-30 saniye sabunlu su ile yıkanması gerektiği belirtiliyor. 4 litre suya 1 çay bardağı hidrojen peroksit içeren çamaşır suyu eklenerek temizlikte kullanabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here