Eğer Tırnaklarınızda Böyle Leke Varsa, Sakın İhmal Etmeyin

0
534

Sizin de tırnaklarınızda böyle lekeler var mı? Hangi tür lekeler zararsızdır hangilerine ise dikkat etmek gerekiyor? Aman ihmal etmeyin. Bu beyaz lekelerin neden olduğunu neredeyse herkes yanlış biliyor…

Birçok kişi tırnaklarında oluşan bu şeyin ne olduğunu bilmiyor, öyle hemen heyecanlanmayın bu durum çoğu zaman hiç bir kötü şeye işaret etmiyor fakat bazen ciddi rahatsızlıkların habercisi olabiliyor, onun için eğer çevrenizdekilerden çok daha fazla bir beyazlık var ise bir uzmana başvurmanızda fayda var.

Tırnaklardaki lekelerin vitamin eksikliği ya da demir ve potasyum eksikliğinden olduğu zannediyor.Peki nedir bu beyaz lekelerin nedeni? Zararı var mıdır? Doktorlar bunu lökoniki olarak adlandırıyor ve bu beyaz lekeler ciddi hastalıkların  habercisi olabiliyor.İşte bu hastalıklardan sadece bir kaçı. Tırnak mantarları, kansızlık, kalsiyum eksikliği, Tırnak batmaları, bazı ilaçların yan etkileri, Tırnak içi enfeksyon, Tiroit hormon yetersizliği (hipotroidizm).

Tırnak ucu deformasyon başlangıcı, keratin hormonu yetersizliği. Bu hastalıkların bazıları.Herkesin tırnaklardaki beyaz lekelerin sebebi hakkında bir fikri var fakat bunların çoğu yanlış. Tırnaklarda oluşan her leke vitamin,demir veya potasyum eksikliği olduğu manasına gelmiyor. Bazı ciddi hastalıklarda tırnaklarda beyaz leke ile kendini gösterebiliyor.

Tıp dilinde tırnaktaki beyaz lekelere lökoniki deniyor. Ve bazı hastalıklar kendini bu şekilde belli ediyor, İşte o hastalıklardan bazıları şöyle,  Tırnak mantarları, Kansızlık, Kalsiyum eksikliği, Tırnak batmaları yani tırnağın derinin içine doğru uzaması.

Tırnak içi enfeksyonlar, Tiroit hormon yetersizliği (hipotroidizm). Tırnak uçlarının dezanforme olmaya başlaması, Keratin hormonu yetersizliği, hormon bozukluğu İşte bunlar tırnaklarınızdaki beyaz lekelere sebep olacak bazı hastalıklar eğer sizde de böyle lekeler varsa en yakın zamanda bir doktora başvurmalısınız.Tırnaklarınızda böyle bir durum var ise en yakın zamanda doktorunuza başvurunuz.Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here