Dünya Sağlık Örgütünün En Yetkili İsmi Açıkladı; Uzun Süre Aramızda Olacak

0
604

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) panzehrinin “ulusal birlik” ve “küresel dayanışma” olduğunu belirterek “Bu virüs, uzun süre bizimle olacak.” uyarısında bulundu.

DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde Ghebreyesus, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu öncülüğünde gün içinde düzenlenen “Koronavirüs Küresel Mukabele Uluslararası Taahhüt Etkinliği”ne 40 ülkeden liderin katıldığını belirterek, Kovid-19 aşısı, teşhisi ve tedavilerinin araştırılması ve geliştirilmesi için 7,4 milyar dolar taahhüt edildiğini hatırlattı.

Düzenlenen etkinliğin küresel dayanışmanın güçlü ve ilham verici bir göstergesi olduğunu belirten Ghebreyesus, “(Kovid-19’dan) herkes eşit şekilde korunmalı. Hepimiz güvende olana kadar hiçbirimiz güvende değiliz.” şeklinde ifade etti.

Ghebreyesus, dünya genelinde corona virüs salgını ile ilgili olarak son duruma bakıldığında bazı ülkelerde yeni vaka sayısı ve ölümler azalırken bazılarında arttığını belirterek, “Bu yüzden bağış etkinliği çok önemliydi. Bu virüs, uzun süre bizimle olacak. Onu yenecek araçları geliştirmek ve paylaşmak için bir araya gelmeliyiz.” dedi.

Ghebreyesus, “Bu virüsün panzehri ulusal birlik ve küresel dayanışmadır. Bu virüse karşı panzehir, insan ruhudur.” dedi.

DSÖ’den Remdesivir’e yeşil ışık

DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, “Remdesivir” adlı antiviral ilacın Kovid-19 tedavilerinde kullanılmasına “İlacın potansiyel kullanımı için orada (ABD’de) umut sinyalleri var.” şeklinde ifade etti.

Ryan, DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus’un Amerikan Gilead ilaç şirketiyle doğrudan görüştüğünü belirtirken, ilacın “dayanışma” denemelerinin başlayacak olmasından memnun olduklarını belirtti.ABD Başkanı Donald Trump, covid -19 tedavisinde kullanılması için Remdesivir adlı antiviral ilaca acil durum onayı verdiğini açıklamıştı.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here