Doğru Beslenmeyle Yorgunluktan Kurtulun

0
253

Bedeniniz, ne verirseniz ondan enerji alır ve kendini tamir eder. Bu nedenle en besleyici gıdaları tüketerek sağlığınızı doğal olarak koruyabilir ve yorgunluğunuzu giderebilirsiniz.
Yorgunluktan kurtulmanızı sağlayacak en iyi diyet şu dört gıda grubunu içermelidir.
– Meyve ve sebzeler- Patates, ekmek, pirinç, makarna ve diğer nişastalı gıdalar- Süt ve süt ürünleri- Fasulye, baklagiller, balık, yumurta, et ve diğer süt ürünü harici proteinlerBu gıdaları dengeli miktarda tüketirken şu tavsiyeleri de göz önünde bulundurabilirsiniz.

1) Bol su içmek faydalıdır:Uzmanların günde 2 veya 2.5 litre tüketilmesi konusunda uyarılarda bulunduğu su, insan vücudunun olmazsa olmazlarından. Su, yaklaşık yüzde 70’ini oluşturduğu vücudumuz için hayati derecede önem taşır. Çünkü bu mucizevi içecek, vücudumuzun sağlıklı bir biçimde işlevlerini yerine getirmesini sağlar. Vücuttaki tüm hücre ve dokuların beslenmesinden, zararlı maddelerin vücuttan atılmasına kadar birçok faydası olduğu biliniyor. İşte, suyun insan sağlığı için faydalarına dair detaylar…

SUYUN İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNDEKİ FAYDALARI:Düzenli olarak su içmeye başladığınızda sindirim sisteminiz iyileşmeye başlar. Su, yediğiniz besinlerin parçalanmasına yardımcı olarak, sindirim sisteminin mükemmel çalışmasını sağlar.Yumuşak ve parlak saçlara kavuşmak için su için. Su, saç köklerindeki sinir uçlarını aktif hale getirir. Uzamasına da yardımcı olur.

Su, vücuttan toksinlerin atılmasını hızlandırdığı için yaşlanmayı yavaşlatır. Cilt hücrelerini tamir ederek, cildin esnekliğini arttırır bu da cildin daha parlak ve daha canlı görünmesiyle sonuçlanır.Yeterli su tüketimi; susuz kalmaya bağlı olarak gelişen unutkanlık, dikkat problemi vb. beyin fonksiyonlarını düzenler.
Diyet yapan ve kilo vermek isteyen kişiler mutlaka su içmelidir. Su, metabolizmayı daha fazla çalıştırır. Böylece daha fazla Kalori yakmış olursunuz. Ilık su, aynı zamanda vücuttaki yağların parçalanmasını sağlar.Doku ve organlara besin ve oksijen ulaştırmak kan dolaşımı sayesinde mümkün olur. Su, kan dolaşımınızı kolaylaştırarak daha sağlıklı olmanızı sağlar.Kabızlık, bağırsak tembelliği gibi sindirim problemlerinin altında yeterli su içmemek yatar, dolayısıyla su tüketimi bağırsak sağlığınıda düzenler.Vücut ısısını dengeler ve kişilerde büyük sıkıntı veren ödemin atılmasına yardımcı olur.

2) Düzenli aralıklarla yemek önemlidir:Modern yaşam tarzı günde üç öğün yemek yemeye göre tasarlanmıştır. Kahvaltı günün en önemli öğünü olarak biliniyor, işyerlerinde öğle yemeği molaları veriliyor, sosyal ve aile yaşantısı ise akşam yemekleri etrafında dönüyor. Peki en sağlıklı yeme tarzı bu mu?Bilim insanları, ne sıklıkta yemek sorusundan önce, ne zaman yemememiz gerektiğini düşünmemizi tavsiye ediyor.Gıda tüketiminin sekiz saatlik bir sürede sınırlandığı aralıklı oruç diyeti, büyük bir araştırma alanı haline geliyor.California’daki Salk Biyolojik Araştırmalar Enstitüsü’nde klinik araştırmacı ve “Ne zaman yemek yemeli?” başlıklı 2019 makalesinin yazarı Emily Manoogian, günde en az 12 saat yemek yememenin sindirim sisteminin dinlenmesini sağladığını söylüyor.

Wisconsin Üniversitesi Tıp ve Halk Sağlığı Fakültesi’nde doçent olan Rozalyn Anderson da vücuttaki daha düşük enflamasyon seviyeleri ile bağlantısı kurulan kalori kısıtlamasının faydalarını inceledi.Anderson, “Her gün belli bir süre yemek yememe yoluyla bu faydalardan bazıları elde edilebilir” diyor:”Yemek yememe süresinde vücudun farklı bir duruma girdiği, hasar tespiti ve onarımına daha hazır olduğu ve yanlış katlanmış proteinleri temizlediği fikrine dayanıyor.”Yanlış katlanmış proteinler, vücutta birçok önemli işleri gerçekleştiren moleküller olan sıradan proteinlerin hatalı versiyonlarıdır. Bu proteinler bir dizi hastalıkla ilişkilendiriliyor

3) Kahvaltı günün en önemli öğünüdür:“Kahvaltı yapmayanlarda, öğrenme yeteneklerinde azalma, belleklerinde zayıflama, yorgunluk, halsizlik, gerginlik, günlük yapılan becerilerde ve performansta düşme görülmektedir.Günümüzde formda kalmak insanların sağlıklarını korumaları için önemli bir unsur haline gelmiştir. Ancak bireyler formda kalmanın sadece kilo vermekten geçtiğini düşünmektedir. Oysa formda kalmak, optimal sağlık ve iyi olma duygusudur. Çok basit anlamda sağlığımızın en üst düzeyde olduğu durumudur. Sadece fiziksel değil, ruhsal ve zihinsel sağlığı da ifade etmektedir.Bireyler formda olduğunda günlük yaşamda duygusal ve beyinsel değişikliklerden pozitif bir bakış açısıyla üstesinden gelir, şeker, kalp, kanser gibi ciddi hastalıklara karşı yakalanma risklerini düşürür, kendini iyi hissetme şansına sahip olur, gün içerisindeki güç ve dayanıklılığın devamı sağlanır, yüksek kalitede ve belki de uzun bir yaşam için iyi bir şans yakalamış olurlar.

4) Yavaş yakılan karbonhidratlar uzun süreli enerji verir: Karbonhidratlar veya bir diğer adıyla nişastalı gıdalar sağlıklı bir diyettebulunmalıdır. Karbonhidratlar nişastanın yanı sıra lif, kalsiyum, demir ve B vitamini içerir. Patates, barbunya, muz, elma, ekmek, pancar ve makarna gibi karbonhidratlar son derece besleyicidir.Karbonhidratlar yediğimiz yemeklerin yaklaşık üçte birini oluşturur ve farklı türleri bulunmaktadır. Tam tahıl ve tam tahıldan yapılma ürünler diğer türlere göre daha yavaş yakılır. Bu nedenle daha çok tercih edilmelidi

5) Demir yönünden zengin gıdalar yorgunluğu giderir: İngiltere Ulusal Diyet ve Beslenme Anketine göre kadınların yaklaşık %40’ında
demir eksikliği bulunuyor.Eğer demir eksikliğinden dolayı yorgunluk çekiyorsanız demir yönünden zengin gıdalar tüketmeniz gerekir.Kırmızı et, karaciğer, kabuklu deniz ürünleri, nohut, demir takviyeli kahvaltılık gevrekler, mercimek, fasulye, kurutulmuş meyveler, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve kabak çekirdeği gibi kuruyemişler demir yönünden zengin gıdalardır.

6) Şeker yorgunluk yapar: Şeker sadece dişleri değil tüm bedeni olumsuz yönde etkileyen bir besin türüdür.Bir anda enerji yüklenmesine neden olan şekerin etkisi hemen geçer ve ardında yorgunluk bırakır.Şekeri tamamen bırakmak neredeyse imkansızdır. Pek çok meyve ve sebze doğal şeker içerir ve bunlardan kaçınmaya gerek yoktur.Yine de tatlı, pasta, bisküvi, çikolata ve gazlı içecekler gibi şeker eklenmiş gıdaları azaltmak şeker kaynaklı yorgunluğu azaltma açısından gereklidir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here