Alzheimer Hastası Olmamak İçin Terk Etmeniz ve Edinmeniz Gereken 9 Alışkanlık

0
732

Alzheimer veya Demans hastası bir yakınınız var ise bu hastalığın o kişinin ve ailesinin üzerindeki etkilerini çok iyi bilirsiniz.Alzheimer veya demans olarak bilinen rahatsızlıkların maalesef tedavisi yok. Fakat bu hastalıkların geciktirilmesi ve ertelenmesi gibi koruyucu önlemler söz konusu.Beyninizi ve vücudunuzu daha sağlıklı tutarak bu hastalıklara karşı korunabiliyoruz. Mesela düzenli spor yapmanın demans hastalığına yakalanma oranını yüzde 70 azalttığı belirtiliyor.

Amerikan Alzheimer Derneği, 5 milyondan fazla Amerikan’ın Alzheimer hastası olduğunu belirtiyor. Bazı ilaçlar bulunmakta ve bu ilaçlar hastalığı tamamen tedavi etmese de belirtilerini azaltıyor.Demansa (Alzheimer) yakalanmak istemiyorsanız bu alışkanlıkları mutlaka terk etmelisiniz.1) Sigarayı hemen bırakın; Sigara içmenin zararlı malum fakat beyninize de zarar verdiğini ve Alzheimer’a yakalanma riskinin yüzde 45 oranında arttırdığını biliyor muydunuz? Bu sigarayı bırakmanız için gerçekten çok iyi bir neden

2) Daha fazla B12 vitamini alın; B12 vitamini demansa karşı ihtiyacınız olan vitaminlerdenmiş. Finlandiya’da yapıldığı belirtilen bir araştırmaya göre B12 vitamini ne kadar çok alırsanız, Alzheimer’a yakalanma riskini o kadar azaltmakta. Yaşlılarda çoğu zaman B12 vitamininin eksik olduğu belirtilmektedir. B12 vitamini her yaştan kişiye oldukça gerekli bir vitamindir. Hayvansal gıdalarda bolca bulunmakta.

3) Sporu ihmal etmeyin; Düzenli spor yapın, hem kalbiniz hem de kan dolaşımınız için harekete ihtiyacınız var. Tansiyonda dikkatli olmanız gerekenlerden. Kolesterolünüz yüksek ise demansa yakalanma riskiniz artmakta.4) D vitamini; D vitamini eksikliğinin de Alzheimer’a yakalanmaya sebep olanlardan olduğu belirtilmekte.

ABD’de yapılan bir araştırmada D vitamini eksikliğinin Alzheimer’a yakalanma riskini %125 arttırdığı görüldü. Araştırmacı Miia Kivipelto, SVT’ye “D vitamini alımı Alzheimer’a yakalanmamak için önemli faktörlerden”demektedir.Olabildiğince güneş ışığı almaya çalışın. Güneş ışığına ihtiyacınız var fakat yaşadığınız yer sebebiyle güneş ışığı alamıyorsanız D vitamini takviyesi almayı ihmal etmeyin.

5) Kahve için; Kahve içiyor musunuz? Çoğu kişi bilmese de kahve beyninizi korumakta.Kahve bolca magnezyum içerir ve güçlü bir antioksidandır. Alzheimer’a yakalanma riskinizi %50 azaltır. İtalya’da yapılan bir araştırma günde bir bardak kahve içmenin Alzheimer’ı önlediğini savunuyor.

6) Başınızı koruyun; Başınızı çok sert bir yere çarparsanız demansa yakalanma riskiniz var. ABD’de yapılan bir araştırmada travmatik beyin yaralanmasının, Alzheimer’a yol açtığı görüldü. Motor sürüyorsanız asla kask takmayı ihmal etmeyin.7) Alkol tüketmeyin; Alkol tüketimini de demans riskini arttırmakta. Tamamen bırakamıyorsanız, azaltın.

8) Beyin egzersizleri yapın; Beyninize tıpkı kaslarınıza davrandığınız gibi davranmalısınız. Bunun için de en bilinen yöntemler bulmaca çözmek ve puzzle. Yeni şeyler öğrenmekten çekinmeyin. Yeni şeyler öğrenirken beyniniz ekstra efor sarfeder ve bu da sizin için sağlıklıdır.9) İyi dinlenin; Araştırmacılar stresle demans arasında bir bağlantı olduğuna inanıyorlar. Stres kişiden kişiye değişebilen bir ölçüye sahip. Bu nedenle Alzheimer’ı gelişimini nasıl etkilediğine dair araştırmalar sürüyor.

Yine uyku beyin için çok önemlidir. Yeterince uyumamak demansa yol açmaktadır. İsveç’te yapılan bir araştırmada uyku sorunu olan erkeklerin demansa yakalanma risklerinin bir hayli fazla olduğunu kanıtladı.El ele vererek bu bilgilerin yayılmasını sağlayabilir ve insanları demans hakkında bilinçlendirebiliriz. Paylaşmayı ihmal etmeyin.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here