Savcılığa Suç Duyurusu Nasıl Yapılır?

0
458

Suç duyurusunda bulunmak sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Genel intiba, savcılığa başvurmanın meşakkatli bir iş olduğu yönündedir. Fakat savcılığa bir şikayet duyurusu yapmak sadece 10 dakikanızı alır. Eğer ki kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız savcılık belki biraz daha yoğun olacak bu işlem 30 dakikaya çıkacaktır. Kafalardaki önemli bir soru da, süreden ziyade insanların suç duyurusunda bulunma aşamasında ne yapacağını bilmiyor olması ve uğraştırılacaklarını düşünmesi. Fakat bilinmelidir ki artık sıra beklemek ya da ordan oraya gönderilmek rafa kalktı. Bu yazımızı okuduktan sonra suç duyurusu bulunmayı düşünüyorsanız hemen yerinizden kalkıp dilekçenizi yazmaya başlayabilirsiniz.

Suç Duyurusu Nasıl Yapılır?

Suç duyurusu yapılacak merci savcılıktır. En yakınınızda bulunan adliyeye giderek savcıya şikayet etmek için ilk olarak dilekçe yazılmalıdır. Dilekçe yazmayı bilmiyorum mu diyorsunuz? Hemen “dilekçe nasıl yazılır” başlıklı sayfamıza geçiş yapın ve dilekçe yazmanın ne kadar kolay olduğunu görün. Dilekçemizi oluşturduktan sonra yapmamız gereken, savcıya şikayette bulunmak üzere adliyeye gitmek.

Adliyeye gittiğinizde “eyvah daha önce adliyede hiç işim olmadı şimdi ne yapacağım?” diye paniğe kapılmayın. İşlemler sandığınızdan çok daha kolay olacak. İlk olarak adliyeye girdiğinizde kapının yakınında danışmanlık bölümleri yer alır. Danışmana suç duyurusu, şikayet ya da ne yapmak istediğinizi kısaca söyleyin. Sizi ilgili birime doğrudan aktaracaktır. İşleyiş genellikle şu şekilde olur. Danışmanlık sizi polis memuruna aktarır. Polis memuru dosyanızın ne ile ilgili olduğunu sorabilir. Üzerine bir kaç numara yazıp sizden imza atmanızı isteyecektir. Daha sonra sizi doğrudan savcının odasına gönderir. Savcının odası boş değilse sıra beklenir. Sıranın size gelmesini bekleyin ve sıra size geldiğinde savcı ile görüşmenizi gerçekleştirin. Savcı size şikayetiniz hakkında dilekçenizi okuduktan sonra bir kaç soru sorar ve ifade tutanağı düzenler.

Artık savcılığa başvurunuz gerçekleşti. İfade tutanağı ile birlikte soruşturma başlatılır. Soruşturma numarası ifade tutanağının en üst kısmında yer alır. Dosya numarasından internet ortamında dosyanın takibini ve son durum hakkında bilgi almanız mümkün. Eğer yetkili birimler şikayetinizi uygun görürse dava açar. Eğer uygun görmezse dava açılmaz.

Suç duyurusunda bulunmak bu kadar basittir. Kısaca özetlemek gerekirse; Dilekçe yazıp, adliye danışmanından yönlendirme istenir. Daha sonra savcılıkla birebir görüşme için beklenir ve ifade tutanağı düzenlenerek soruşturma başlatılır.

Dolandırıcılık, hakaret, taciz, hırsızlık ve benzeri bir çok konu için savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Savcılığa Suç Duyurusunda Bulunmak Ücretsizdir!

Savcılığa suç duyurusunda bulunmak için herhangi bir ücret gerekmez. Her T.C. vatandaşının yasal hakkı olan bu hak karşılığında ücret istenmemektedir.

Suç duyurusunda hangi evraklar gerekir diye soracak olursanız sadece dilekçe ve kimlik fotokopisi olmalıdır. 2 Adet dilekçe fotokopisi ve 2 adet kimlik fotokopinizi yanınızda mutlaka hazır edin.

Suç duyuru nasıl yapılır şeklindeki soru için artık aklınızda herhangi bir soru işareti kalmayacaktır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here