Kekik Çayının Faydaları Sizi Çok Şaşırtacak

0
168

Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı koruma sağlar.Antioksidan özelliği vardır.Kekik çayı içildiğinde bronşit, astım gibi rahatsızlıklara iyi gelir.İdrarda akışkanlığı arttırıcı özelliği vardır. İdrar söktürücüdür.Ağız kokusunu geçirici özelliği olması da kekik çayının faydaları arasındadır.Mideyi rahatlatır. Mide rahatsızlıklarına fayda sağlar.Sinir sistemine fayda sağlayarak rahatlatır.Burkulmalar, romatizma, kas ağrılarına iyi gelmesi de kekik çayının faydaları arasındadır.Kolesterolü düşürücü etkisi de vardır.

2013 yılında yayınlanan bir araştırmada, ruh sağlığına iyi geldiği belirtilmiştir. Vücutta bulunan dopamin ve serotonin seviyelerini arttırır. Bu iki hormon depresyonu önleyici hormonlardır. Kekik çayı tüketilerek depresyon önlenebilir.İçeriğindeki bileşenler sayesinde kansere ve tümörlere karşı da savaşmaya yardım eder. Özellikle kolon kanserine karşı koruyucu etkisi vardır.

KEKİK ÇAYI NASIL HAZIRLANIR:Öncelikle 2 bardak su kaynatın. Kaynadıktan sonra suyu ocaktan alın. Suyun içine 1 yemek kaşığı kurutulmuş kekik ekleyin. 15 dakika kekik çayının demlenmesi için bekledikten sonra çayı süzerek içebilirsiniz. Afiyet olsun.

not hamilelerin kullanması sakıncalıdır

KEKİĞİN FAYDALARI NELERDİR:Her daim yeşil rengini koruyan kekik, mutfakta salata ve yiyeceklerde, tıbbi alanda ilaç içeriğinde ve süsleme amaçlı olarak kullanılan bir yeşil bitkidir. Kekik, hoş kokusu ile salata ve yiyeceklerimizi süslemektedir ve bazı çorbaların üzerine de serpilerek, lezzetli bir tat katmaktadır.Kekik, en iyi olarak, iyi süzülmüş topraklarda, güneşli ve sıcak ortamlarda yetişir. Özellikle bahar aylarında ekili olan kekik, uzun ömürlü bir bitkidir.

Kekik, eski Mısır medeniyetlerinde mumyalamada kullanılmıştır. Eski Yunan medeniyetleri ise, banyolarında ve tapınaklarında tütsü olarak kekiği kullanmışlardır. Avrupa’da Romalılar ise, geceleri yastıklarının içerisine kekik koyup uyduklarında, kabuslardan ve kötü rüyalardan korunduklarına inanırlardı.Kekik; demir, manganez, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve selenyum bakımından zengindir. Kekik, 0.35 mg oranında, vitamin B6 ve piridoksin de içermektedir. Ayrıca, kekik yapısında, vitamin A, folik asit, benzoil peroksit ve betakaroten içermektedir.Mutfakta kullanım alanı olarak taze kekik, genellikle bir haftadan daha fazla süre ile muhafaza edilememektedir. Salatalarda kullanılabilen kekiği bıçak ile doğramak yerine, el ile küçük parçalara ayırmak çok daha sağlıklı olacaktır.

Özellikle kekik yağı, %20 – 54 arasında timol içermektedir. Kekik bir antiseptiktir ve ağız temizliği için idealdir. Antibiyotik keşfedilmeden önce, kekik yağı ilaç olarak kullanılıyordu ve kekik, ayak tırnaklarındaki mantar tedavisinde kullanılıyordu. El temizliği için de kekik kullanılabilir. Ayrıca kekik çayı, bronşlar için faydalıdır ve kekik akne temizliği için de ideal bir bitkidir.

Kekiğin Sağlığa Faydaları Nelerdir:Kekik; akne tedavilerinde, saç dökülmelerini durdurmada etkilidir. Aynı zamanda, tansiyon düzenlemede, kemik sağlığını desteklemede, sindirime yardımcı olarak ve soğuk algınlığında kekik etkili bir bitkidir.Kekik, öksürük kesici özelliktedir. Ayrıca, bağışıklık sistemini destekleyicidir ve dezenfektan olarak oldukça etkilidir. Kekik; eklem iltihaplarında, karın ağrılarında, gastrit tedavisinde, bronşit, ishal, çocuklarda geceleri yatak ıslatma durumlarında etkili olurken aynı zamanda, bağırsak parazitlerinden kurtulmak için, gaz sıkıntıları için, cilt, ağız ve diş temizliği için de ideal bir besin kaynağıdır.

1.Bronşit ve Öksürük:Kekik, özellikle kekik yağı, öksürüğü hafifletir ve durdurmaya yardımcı olur. Kekik yağı ya da taze kekik, akut bronşit semptomlarını hafifletir. Kekik çayı ise, boğaz ağrısını ve öksürüğü iyileştirici etki yapmaktadır.

2.Akne:Kekik, anti bakteriyel özelliği ve içerdiği benzoil peroksit içeriği sayesinde, akne temizliğine yardımcıdır. Kekik özlü kremler ya da yüze uygulanan kekik suyu, ciltteki akne oluşumunu engeller ve dezenfekte eder.

3.Saç Dökülmesi:Kekik suyu ya da yağı, saç köklerini besler ve güçlendirir. Kekik, saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur ve dökülmesini durdurmaya yardımcı olur.

4.Tansiyon:Kekik, tansiyonu dengeler. Özellikle yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Üstelik, kolestrolü de düşürmeye yardımcıdır. Ayrıca, kekik suyu da, hipertansiyonu düşürücü etki göstermektedir.

5.Kemik Sağlığı:Vitamin K, demir, kalsiyum ve manganez bakımından zengin olan kekik, kemik sağlığını destekler. Ayrıca, kemik ve iskelet hastalıkları riskini azaltır.

6.Sindirim:Uzmanlar, sağlıklı bir sindirim sistemi için kekik tüketmenizi tavsiye etmektedir. Ayrıca kekik, hazımsızlık ve şişkinlik gibi rahatsızlıkların giderilmesinde de etkilidir.

7.Soğuk Algınlığı:Özellikle kekik çayı, grip, nezle ya da soğuk algınlığını hafifletmektedir. Kekik çayı, boğaz ağrısını da hafifletici etkiye sahiptir.

8.Bağışıklık Sistemi:Vücudumuz vitaminleri kendisi üretememek durumundadır ve her gün tüm vitaminleri dışarıdan alması gerekmektedir. Kekik ise, vitamin A ve vitamin C bakımından zengindir. Bunların dışında, bakır, lif, demir ve manganez gibi bileşenler bakımından da zengindir. Tüm bu vitamin ve mineraller ise, bağışıklık sistemini destekleyici özelliktedir. Bu bakımdan kekik, bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcıdır.

9.Cilt Temizliği:Özellikle kırmızı kekik yağı, cilt temizliği ve sağlığı için önemlidir. Kırmızı kekik yağı, parfüm, sabun, kozmetik ve diş macunu içeriğinde de bulunduğu için, güzel bir cilt elde etmenize de yardımcı olacaktır.

10.Ağız ve Diş Temizliği:Kekik suyu ile ağız içi ve diş sağlığınızı koruyabilirsiniz. Antioksidan özelliği sayesinden kekik, ağız içini dezenfekte eder ve ağız içinde hoş bir koku bırakır.

11.Bağırsak Sağlığı:İçermiş olduğu çeşitli maddeler yardımı ile bağırsak sağlığını destekler ve antioksidan etkisi sayesinde bağırsakları temizlemeye yardımcı olur.

12.Gastrit.Kekik genel olarak sindirim sistemini koruyucu etki gösterdiğinden dolayı, mide ile ilgili sıkıntılarda da korucu ve önleyici etki göstermektedir. Kekik, gastrit rahatsızlığını da önleyici etki göstermektedir.

13.Meme Kanseri.Kekik içermiş olduğu birtakım bileşenler yardımı ile, kanser hücrelerini imha etmektedir. Türkiye’deki Celal Bayar Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, yabani kekik otunun, meme kanseri riskini azalttığını göstermiştir. Üstelik, kekik, DNA üretimi sırasında kanserli hücrelerin çoğalmasının da önüne geçmektedir.

14.Anti Kanserojen:Kekik, kanserli hücre çoğalmasını engelleyici ve durdurucu etki gösterdiğinden, kanser riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

15.İdrar Söktürücü.Kekik suyu ya da kekik çayı, idrar yollarını rahatlattığı için, idrar söktürücü olarak da yardımcıdır.

16.Mantar Enfeksiyonu:Kekik, ayak ve tırnak mantarını iyileştirme özelliğine sahiptir. Antioksidan etkisi sayesinde kekik, mantar enfeksiyonunu önler.

Fazla Kekik Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır:Kekiğin sağlığa, herhangi bilinen bir zararı henüz saptanmamasına rağmen, bazı alerjik durumlara sebep olabileceği konusunda fikir ortaklığı vardır.Özellikle kekik yağı, çok yoğun ve etkili bir yağ olduğu için, kullanılırken dikkatli olunmalıdır ve birkaç damla zeytinyağı ile karıştırılarak kullanılması çok daha iyi olacaktır.Kekik suyu ya da kekik yağı, bazı kişilerin cildinde alerjik etkilere neden olabilir. Bu nedenle birtakım alerji testlerinden geçtikten sonra kekik yağı ya da kekik suyu kullanılmalıdır.Herhangi bir rahatsızlıktan dolayı ilaç kullanan kişiler, kekik tüketmeye başlamadan önce, mutlaka doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir.Besin Değerleri:100 g kekik için besin değerleri şu şekildedir;Enerji 101 Kcal,Karbonat 24,45 g,Protein 5,56 g,Toplam Yağ 1,68 g,Kolestrol 0 g,Lif 14 g,Vitamin A 4751 IU,Vitamin C 160,1 mg,Kalsiyum 405 mg,Demir 17,45 mg,Magnezyum 160 mg,Manganez 106 mg,Çinko 1,81 mg,Beta Karoten 2851 µg,Ya da;,100 g kekik için yüzde olarak besin değerleri şu şekildedir;% 38 Lif,% 27 Vitamin B-6 (pyridoxine),% 266 Vitamin-C,% 158 Vitamin-A,% 218 Demir,% 40 Kalsiyum,% 40 Magnezyum ve
% 75 Manganez


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here