Kadıya Anlatırlar

0
237

Vaktiyle bölgenin kadısı makamında sırayla gelen davalara bakmaktadır. Dışarıda bir gürültü, görevli hızla içeri girer hocam acil bir dava var, kadı efendi de gelsinler der. Ortada halinden belli hırpalanmış bir adam sağında solunda iki adam, garibanı tutmuşlar içeri girerler,

Kadı adamlara bakar anlatın kim davacı kim davalı. Adamlardan biri hocam bu adamdan davacıyız diye ortadakini gösterir. Diğeri sözü alır. “Efendim biz iş arkadaşıydık, aynı zamanda inşaat ustasıyız. Bir zenginin yanında üç ay duvar ördük bir kese altın kazandık.

Fakat para bu, birbirimize pek itimadımız, o kadar altını çalışırken cebimizde taşıyacak hâlimiz de yoktu. Paramızı, hepimizin güveneceği birine, devamlı alış veriş yaptığımız güvenilir diye düşündüğümüz, esnaftır yeri yurdu bellidir dediğimiz arkadaşa yani buna emanet ettik.

Ve “üçümüz birlikte gelmedikçe asla altınları vermeyeceksin” diye de sıkı sıkı tembihledik. Ama o bize hıyanet etti”
Kadı, bakar: “Nasıl hıyanet etti diye sorar?” Adam devam eder; ” Üçümüz bir arada gelmeden verme dedik, ama o diğer arkadaşa vermiş altınları , o da alıp kaçmış,” Kadı, bu sefer ortadaki adama bakar”Doğru mu söylüyor bunlar?” der.

Adam: “Evet bunlar 2 akşam önce bana bir kese altın bıraktılar ve “Üçümüz birlikte gelmedikçe hiçbirimize verme” dediler. Ancak henüz 50 adım bile gitmeden içlerinden biri geri geldi ve hesap değişti vazgeçtik dedi altınları istedi. Uzaktan “Bakın veriyorum” diye bağırdım, bu ikisi de kafa sallayıp cevap verdiler “Tamam” dediler”

Kadı bu defa diğerlerine döner: “Peki buna ne diyeceksiniz? “Keseyi emanet edip giderken, parayı alıp kaçan aniden durdu; Bütün paramızı emanetçiye bıraktık ama bu akşam ne yiyeceğiz?” dedi. Biz de “yemek içmek için harcamalık 1 altın al dedik” izin verdik. O da bütün keseyi alıp kaçtı.

Madem ki “üçümüz birlikte gelmedikçe verme” dedik, o da tamam dedi, bunu kabul etti, o halde parayı ödesin” dediler. Kadı az biraz düşündükten sonra, hırpalanan adamı yanına çağırdı, sessizce kulağına fısıldadı ”

Kendini niye üzüyorsun ki? Madem üç kişiydiler ve içlerinden biri parayı alıp kaçtı. Üç kişi gelsinler parayı istemeye” dedikten sonra davacılara dönüp devam etti; “Bir kese altınınız artık bende, sözleştiğiniz gibi üçünüz birlikte gelin, benden alın”


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here