İşte Sana 20 TL

0
845

Çocuk okuldan yeni geliyordu, servisten inip koşa kaşa eve çıktı. Annesi her zamanki gibi telaşlıydı, yine meşgul, yine bir şeylerle ilgileniyordu. Çocuk anne biraz konuşabilir miyiz, sana bir şey soracaktım dedi.

Anne her zaman ki gibi kızarak oğlum hadi odana, üstünü başını çıkar elini yüzünü yıka, bak ortalığa atma eşyalarını dedi. Çocuk hevesi kursağında, boynu bükük bir şekilde odasına çıktı. Akşam oldu babası işten geldi. Çocuk koşarak babasının yanına gelip oturdu “baba bir şey isteyecektim

Oğlum bir dur yeni geldim bir nefes alayım Çocuk hâlâ babasının gözünün içine bakıyor. Ne var, söyle hadi dedi babası. Çocuk Bana 10 tl verir misin dedi. Baba kızgın bir şekilde “ben sabahtan akşama kadar çalışıyorum. 20 tl kazanmak İçin de tam 1 saat çalışıyorum. Ne yapacaksın bu parayı, sana annen haftalık vermiyor mu zaten? hadi odana diyerek çocuğu biraz da azarlayarak odasına gönderdi.

Sonra sakinleyip, salim kafayla biraz düşündükten sonra çocuğuna haksızlık yaptığını fark etti. Çocuğun odasın çıktı. Çocuk bir yandan annesi bir yandan babası kovalarken yatağına kapanmış ağlıyordu. Babası pişman bir vaziyette onu öptü kokladı ve sarıldı. Çocuğuna Sana bağırdığım için özür dilerim dedi.

Bu gün işlerin çok yoğun olduğunu bu yüzden biraz sinirli olduğunu söyledi. Sonra hani istemiştin ya işte sana 10 tl dedi. Çocuk bir anda her şeyi unutup, sevinç içinde yatağından doğruldu ve yastığının altındaki paraları çıkardı.

Baba bu defa kızmak yerine sordu; Madem ki paran vardı, neden benden para istiyorsun, ne yapacaksın bu kadar parayı dedi. Çocuk paraları saydı tamı tamına 20 tl idi, parayı babasına uzatıp: “İşte sana 20 tl, şimdi bana bir saatini ayırır mısın babacığım” dedi.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here