İçi Bal Fıçılarıyla Dolu Bir Gemi!

0
71

İçi bal fıçılarıyla dolu bir gemi limana yaklaştı. İşçiler bal fıçılarını boşalttıkları sırada fakir olduğu her hâlinden belli olan yaşlı bir kadın elinde küçük bir kâseyle çıkageldi.Balların sahibi olan tâcirin yanına gidip, kendisine kâse dolusu bal vermesini istedi.Tâcirin sessiz kalıp kendisine bal vermediğini gören yaşlı kadın ümitsizce geri döndü.Yaşlı kadın imkanı yettiği kadar bal almak istemişti fakat tacir ona bu kadar az miktarda bal veremeyeceğini söylemişti. Yaşlı kadın üzüntülü bir şekilde evinin yolunu tuttu. Aklından bin bir türlü şey geçiyordu.

Yaşlı kadın bir miktar uzaklaşınca tacir, olaya şahit olmuş olan genç çalışanını çağırıp yaşlı kadını takip etmesini söyledi. Genç çalışan olaya anlam veremedi tacire -Neden? diye sordu. Tacir de  Şurada gördüğün bal dolu fıçıyı al ve yaşlı kadının evine götür diye cevap verdi.Tacirin yanında çalışan genç adam şaşırıp kalmıştı: –Kadıncağız sizden azıcık miktarda bal istedi, vermediniz; fakat şimdi ise bir fıçı bal gönderiyorsunuz!? Yaptığınız bu şeyin hikmeti nedir, yoksa kadını tanıyor muydunuz? diye sordu.

Tâcir cevap verdi:Ey genç! Hayır o kadını tanımıyorum fakat o kendi miktarınca ve ihtiyacı kadar istedi, ben ise kendi miktarımca ve gücüm kadar ona bal bağışladımAllah’ım  Bizim ihtiyaç kâselerimiz küçük ve derinliği azdır Sen de kendi cömertliğin miktarınca bana, akraba ve dostlarıma bağışta bulun YÂ RABBİ  Amin

Bağışlama, isteme ve dua üzerine anlatılan bu harika hikayeyi sizler ile paylaştık. Sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. Sevdiklerinizin okuması içinde paylaşmayı ihmal etmeyin.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here