Hızlı Kilo Verme Yöntemleri Nasıl Olur?

0
454

Hızlı Kilo verme ve zayıflama yöntemleri hakkında şimdiye kadar tüm duyduklarınızı unutun ve yazımızı okuyun. Bu sayfayı ziyaret ettiğiniz için şanslısınız. Çünkü bu sayfada zayıflama nasıl olur, nasıl kilo verilir sorularının bilimsel yanıtı yer almaktadır. Bilimsel olarak kilo vermenin nasıl gerçekleştiğini öğrendiğiniz anda ise kilo vermek, zayıflamak sizin için artık bir dert olmayacak. Yapmanız gereken tek şey artık iradenize sahip olmak. Nasil Biliyo ailesi olarak yine farkımızı ortaya koyuyoruz ve en hızlı şekilde zayıflamanız için kilo verme yollarını sizinle paylaşıyoruz.

Kilo Nasıl Verilir? (Bilimsel Tespit)

1-Kalori Açığı Oluşturun!
Bir çok kişi kilo vermek istediğinde kendini bir çok yiyecekten mahrum tutar. Fakat bunun ne kadar gereksiz bir durum olduğunu yazımızın ilerleyen evrelerinde anlayacaksınız. Bilimsel olarak kanıtlanmış gerçek şudur ki, kilo vermek için insanın günlük kalori ihtiyacından daha az kalori alması gerekir. Örneğin vücudunuzun günlük kalori ihtiyacı 1500 kaloriyse, sizin günlük kalori tüketim miktarınız bu değerin altında olması gerekir. Eğer bu rakam ile aynı düzeyde kalori alımı yaparsanız kilonuzu korursunuz. Bu barajı geçerseniz kilo alırsınız. Kilo vermek istiyorsanız bu nedenle hesap etmeniz gereken bir şeyler olacak. O da yediklerinizin kalori değerleri.

Konumuzu biraz daha kişiselleştirirsek, kilo vermek için mutlaka yaşam tarzınızı da hesaba katarak günlük kalori ihtiyacınızı tespit etmeniz. Yani gün boyunca vücudunuz kaç kaloriye ihtiyaç duyuyor bunu mutlaka hesap edip öğrenmelisiniz. Kalori ihtiyacı, cinsiyete, yaşam tarzına, yaşa, kiloya ve benzeri sebeplere göre değişiklik gösterebilir. O nedenle başkasının kalori ihtiyacı üzerinden ya da ortalama bir kalori ihtiyacı hesabı yaparak asla hedefinize ulaşamazsınız. Bu nedenle birinci kural kalori ihtiyacınızı öğrenmek.

Kalori ihtiyacını öğrendik peki şimdi ne yapmalıyız? Kalori ihtiyacımızı 2000 kalori olarak düşünelim. Kilo vermek için 2000 altında bir tüketim yapmalıyız. Fakat her şeyin bir sınırı ve ölçüsü olduğunu unutmadan. Tavsiyemiz 400-500 aralığında kalori açığı oluşturmanız. Yani 2000 kaloriye ihtiyaç duyan birisi için günlük kalori tüketimi 1500-1600 bandında olmalı. En fazla yapılan hatalar bir anda hızlı zayıflamak isteyenlerin düştüğü hatadır. Daha çok kilo vermek için daha fazla açık oluşturur. Bu kesinlikle tavsiye edilmez. Unutmayın ki bahsettiğimiz yöntem zaten hızlı kilo vermeniz için uygun tavsiyedir. Ekstra hız sizin için zararlı sonuçlar doğuracağı için mutlaka dikkat ediniz.

Burada önemli bir uyarımız daha olacak. O da kalori hesabını yapmayanlar için. Bir çok kişi kalori hesabı yapmadan diyet uygular. Çok az yediğini düşünür ve buna rağmen sonuca ulaşamadığı gözlemlenir. Bu durum genellikle tüketilen gıdaların besin değerlerini bilmemekten kaynaklıdır. Örneğin ufacık bir şey yüksek kalori içerebilir. Ya da çok büyük bir besin kaynağı düşük kalori içerebilir. O nedenle tükettiğiniz besinleri görüntüleri ile değil, besin değerleri ile süzgecinizden geçirin.

Sanıyoruz kalori açığı oluşturma hakkındaki verdiğimiz detaylar, sizin beslenme programınızı şekillendirmeniz için yeterli olacaktır. Kilo vermek için en önemli detay şüpheniz olmasın ki budur. Yazımızın sonunda diyette olan kişinin neler yiyebileceği hakkında kısa bir rehber eklemeden de geçmedik. Göz atmanız faydalı olacaktır. Kilo vermek için kalori hesabı yapmak sizi başarıya götürecektir fakat sadece beslenmenizi düzene sokarak hızlı kilo vermek mümkün değil. O nedenle takviye olarak yanına sporu da eklemeniz tavsiye edilir. Eğer spor ve egzersizler eklemezseniz kilo verme süreci olumlu şekilde işlemesine rağmen daha yavaş olacaktır. Şimdi ise işin spor kısmındaki tüyomuza geçelim.

2- Spor Yapın (Tüyo Var)
Nasıl Biliyo olarak her zamanki gibi farkımızı yine ortaya koyuyoruz ve zayıflamak isteyenlere ekstra öneriler sunuyoruz. Her zaman hedefimiz klasikleşmiş tavsiyelerden uzak, daha faydalı olmaya odaklıdır. Nitekim bu konumuzda da öyledir. Peki zayıflamak isteyen, diyetteki bir kişi sporu nasıl yapmalı? Burada da yine bilimsel tespitlere yer vereceğiz. İlk olarak bilmeniz gerekir ki bilimsel olarak kanıtlanmış bir durum söz konusudur. İnsan vücudu enerji üretimi için glikojen depolarını kullanır. Yani yediklerimiz bizim enerji kaynağımızdır. Fakat işin bir şu tarafını düşünün. Eğer hiç bir şey yemediyseniz enerji nasıl sağlanır?

Bilim der ki vücuttaki glikojen depoları boşsa enerji üretimi yağlardan elde edilir. O halde zayıflamak ve yağlarımızdan kurtulmak için kardiyovasküler egzersizleri her zaman aç karna yapmanızı öneriyoruz. Hatta kalp ritminizi biraz daha hızlandıracak olan kahve tüketimini antrenmandan önce yapmanız size ekstra yarar sağlar. Yapılan hatalardan biri de bu bahsettiğimiz konu ile alakalıdır. Bir çok kişi kardiyo egzersizlerini yemek yedikten kısa bir süre sonra gerçekleştiriyor. Bu durumda asla hedefe doğru ilerleme olmaz. Kişi direkt yediğini eritir ve gelişim kaydedemez. Sanıyoruz artık kardiyo egzersizleriniz daha faydalı olacak. Bu konudaki tavsiyemiz imkan varsa sabah aç karna kardiyo yapmanız. Haftada 4-5 gün sabah aç karna 35-40 dakikalık yürüyüş sizin zayıflamanıza müthiş etki edecektir.

En Etkili Zayıflama Hareketleri/Yöntemleri

HIIT antrenman tekniğini uygulayın. Açılımı High intensity interval training olan bu sistem, yüksek yoğunlukta aralıklı antrenman anlamına geliyor. Uygulamasından bahsedecek olursak, kardiyo egzersiziniz standart aralıkta devam etmez. Örneğin koşu bandındaysanız temponuzu değişken olarak ayarlamalısınız. Örneğin 45 saniye 6 km, 45 saniye 9 km hızda değişkenlik göstererek kardiyo çalışması yapabilirsiniz. Yani 45 saniye yüksek tempolu yürüyüş, 45 saniye koşu değişmeli olarak devam eder. Koşu bantlarında Hill Climb menüsünden kendiniz için bu şekilde bir program ayarlamanız mümkündür. HIIT tarzı kardiyo egzersizi yeni başlayanları zorlayabilir o nedenle orta seviye ve üst seviyeler için tavsiyemizdir. Uzun süre yapmamanız gerekir. HIIT kısa süreli (20-30) dk aralığında sürmelidir.
-Diğer bir tavsiyemiz ise koşu bandında eğimi olabildiğince arttırarak yürümek. Örneğin Incline seviyesini 15 yapıp hızı 6 km olarak işaretlediğinizde inanılmaz bir yakım gerçekleşecek ve dayanılmaz bir programa dönüşecektir.
-Yukarıdaki tavsiyeler tamamen Nasıl Biliyo farkı ile size sunulmuş tavsiyelerdir. Zayıflama yöntemleri için ip atlama, kondisyon bisikleti kullanma, koşu bandı, kürek çekme, yüzme gibi aktiviteler en etkili yöntemlerdir.

Kilo Verirken Ne Yenir? Ya da Neler Yememeli

Bir çoğunuz bilimsel detaylardan pek hoşlanmıyor olabilirsiniz. Hatta direkt olarak ye yemeli ne yememeli, hangi egzersizleri yapmalı gibi sorulara verilen yanıtlar sizi daha çok tatmin ediyor. Fakat zayıflamayı önünüze hedef koyduysanız bilimsel detaylar her şeyden daha önemlidir. Çünkü bilimsel olarak bildiğiniz şeyi uygularsanız başarıya ulaşabilirsiniz. Peki neler yemeli neler yememeli?

Tavsiyemiz her zaman yediklerinizin kalori değerini bilmeniz. Öğrenirseniz hiç bir zaman hesapla uğraşmazsınız. Çünkü ne yiyeceğinizi bilirsiniz. Uzak durmanız gerekenlerden bahsedecek olursak, yüksek karbonhidrat ve kalori içeriği olan gıdalar diyebiliriz. Şeker, asitli içecekler, hamur işi gıdalar, makarna ve pilav gibi yüksek karbonhidrat içeren gıdalar, kızarmış yağlardan uzak durmalıyız. Peki neler yiyebiliriz? Protein değeri yüksek gıdalar ve doğal yağlar tüketmelisiniz. Örneğin et, balık, yumurta yüksek protein değerlerine sahiptir. Yulaf ise karbonhidrat ve lif barındırır bu nedenle faydalıdır. Doğal yağlar için badem, ceviz, fındık tüketebilirsiniz. Sebze yemekleri ve salata ise her daim yiyebileceğiniz gıdalardır. Hiç bir şeyde aşırıya kaçmamanız gerekir. Örneğin yararlı diye avuç avuç badem yemek fayda değil zarar verir. Bir diğer detay ise, pilav ya da makarna zararlı ve yüksek karbonhidrat içerdiği için tüketmemezlik yapmayın. Sadece küçük porsiyonlar kullanmaya özen gösterin.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here