Çocukları Namaza Alıştırmak için 11 Altın Öneri

0
2749

1. Sabır ve Zaman

Başlangıçta şunu belirtelim ki, istenen davranış eğilimlerine alıştırma işinde zamana, izlemeye, takibe ve sabra ih Terbiye işine başlamadan önce ebeveynin, çocuklarına düşünme ve kendilerine emredilene uyma yollarını öğret gerektiği gibi aynı zamanda çocukları arasındaki ferdî farklılıkları daima göz önünde bulundurmaları da geremek

2. Yönlendirmede Sebat Etmek

Aile içerisinde yönlendirmeye sebat etmek. Bundan maksat; anne babanın, çocuğu itaate alıştırmada uyumlu olm Ebeveynler arasında, biri namazı emrederken, diğeri “Bunu emretmek için vakit henüz erken” diyerek herhangi bi neden olmamalıdır. Bu durum, çocuktaki taklit ve itaat isteğini yok eder. Oysaki çocuğun, namaz ve itaat işini istis ailesinden örnek alması gerekmektedir.

3. Namazın Önemi

Müslümanın hayatında namazın önemini ve İslam’daki yerini hatırlatın ve bunu çocuğunuzun yaşı ve anlayışına u şekilde izah edin. Ayrıca abdest almayı öğretirken bir yandan da işin manevi boyutuna dikkati çekin ve ona, abde emrettiğini, Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in ise bizlere nasıl abdest alınacağını öğrettiğini anlatın.

4. Neden Namaz Kılınır?

Çocuklarınıza niçin namaz kılındığını öğretin. Onlara, mü’min(e) bir insanın Allah sevgisinden dolayı namaz kıldığ kıyamet günü namaz kılanlara cennetin verileceğini, namazın dinin rükünlerinden olduğunu ve namazın iman ede (işareti) olduğunu açıklayın.

5. Ebeveynler davranışlarıyla, namaza bağlılıklarıyla ve namazı âdâp ve erkânıyla zamanında kılmaya olan düşkünl çocuklarına güzel örnek olmalıdırlar. Özellikle çocuklar 7 yaş öncesinde ailelerini izler ve taklit ederler. Kuşkusuz önünde günlük olarak tekrarlanan bu sahne, çocuğun zihnine namazın garip olmayan normal bir şey olduğun

6. Sevgi ve Merhamet

Taklit edilecek model olan anne baba ile çocukları arasında sevgi ve merhametle üstün bir ilişki olduğu zaman, ör bu model, namazın çocuk tarafından kılınmasını kolaylaştırıp, destekleyecektir. Çocuklarınızı öpün, sevginizi onla ve oyunlarına eşlik edin. Böylece sizi daha çok sevmelerine ve taklit etmelerine sebep olacaktır.

7. Namaz Kılan Arkadaşlar Seçmek

Çocukların sohbet edeceği kişilerin namaz kılanlardan seçilmesi önemlidir. Hadis-i şerifte mealen belirtildiği gibi,

“Kişi dostunun dini üzeredir. Öyleyse her biriniz, kiminle dostluk kuracağına dikkat etsin.” (Ebu Davud, Edeb, 19, Zühd, 45)
dostun ve arkadaşın yeri; davranış, ahlak ve gidişatta kişiye olan etkisi büyüktür. Çocuklarınızın arkadaş ortamlar mahalledeki camilerin Kur’an kursları, kendi sohbet gruplarınızdaki arkadaşlarınızın çocukları ya da okul öncesi d veren kreşler ile oluşturabilirsiniz..

8. Teşvik ve Sevdirme

Ebeveynler, teşvik, sevdirme ve yönlendirme metoduna dayanmalıdır. Bir işin yapılmasına duyulan arzu, o işi gerçekleştirmek için önemli bir unsurdur. Bu teşvik metodunun birçok yolu vardır. Mesela, güzel bir işten dolayı öv namaz kıldığında küçük hediyeler vermek, iyimser ve gayretlendirme ifadeleriyle duyguları harekete geçirmek bu bazılarıdır.

Bayram ve Cuma Namazları

Çocukları namaza alıştırmak için iki bayram ve cuma namazı gibi İslamî fırsatlar değerlendirilmelidir. Bu günlerde birlikte camiye gidilmeli ve bu günlere olan saygı açıkça gösterilmelidir. Değişik camilere ve hutbeyi uzatmayan i dinletmeye götürerek çocuğun çok sıkılmasına fırsat vermeden, ona camiye gitme alışkanlığı kazandırabilirsiniz.

10. Bol Bol Dua Edilmeli

Ebeveynler, çocukları için bol bol dua etmelidirler. Bilindiği gibi anne babanın evladına yaptığı dua, makbuldür. Ra sallallahu aleyhi ve sellem mealen şöyle buyurmuştur :
“Üç duanın kabul olmasında hiç şüphe yoktur. Mazlumun duası, misafirin duası, babanın evladına duası.” (İbn Ma Dua, anne babanın değerlendirmesi gereken, Allah’ın kendilerine bir ikramıdır. Rabbimiz, Kur’an-ı Kerim’de ebev duayı şöyle bildiriyor :

“Onlar, ‘Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakı önder eyle‘ diyenlerdir.” (Furkan Suresi / 74.Ayet Meali)

11. Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Çocuğa itaat etmesi emredilirken, şu hususlara riayet etmek önemlidir;
– Çocuk sevdiği başka bir şeyle uğraşırken, çocuğa bir şey emredilmemeli,
– Yapılması istenilen işin açık ve basit olmasına gayret edilmeli,
– Bir anda birçok emir verilmemeli,
– Çocuğun emri uygulaması takip edilmeli ve yerine getirme süresi kontrol edilip gözden geçirilmeli, – Çocukta heves uyandıracak teşvikkâr ifadeler kullanılmalıdır. kaynak: suffgah


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here