BİR ŞEYİN KIYMETİNİ ANCAK ONUN DEĞERİNİ BİLEN ANLAR

0
236

Vaktiyle bir bilge, yıllarca yanında yetiştirdiği talebesine bir ders vermek ister. Onun eline çok parlak ve gizemli görüntüye sahip iri bir nesne verip: “Bunu al, önüne gelen esnafa göster, kaç para verdiklerini sor, en sonra da kuyumcuya göster.

Hiç kimseye satmadan sadece ne fiyat verdiklerini ve ne dediklerini öğren, gel bana bildir.” der. Talebesi elindeki ile çevresindeki esnafı gezmeye başlar. İlk önce bir bakkal dükkanına girer ve “Şunu kaça alırsınız?” diye sorar. Bakkal parlak bir boncuğa benzettiği nesneyi eline alır, evirir çevirir, sonra:

“Buna bir lira veririm. Bizim çocuk oynasın” der. İkinci olarak bir manifaturacıya gider. O da parlak bir taşa benzettiği nesneye ” evde parlak güzel süs olur, hanım sever böyle şeyleri” der ve ancak bir beş lira vermeye razı olur.

Üçüncü defa bir semerciye gider: Semerci nesneye şöyle bir bakar, “Bu benim semerlere iyi süs olur. Bundan “kaş dediğimiz süslerden yaparım. Buna bir on lira veririm.” der. En son olarak bir kuyumcuya gider. Kuyumcu talebenin elindekini görünce yerinden fırlar. “Bu kadar değerli bir mücevheri nereden buldun?” diye hayretle bağırır.

Talebe sorar: “Sen buna ne veriyorsun, Ne istiyorsan veririm.” Talebe emanet olduğunu, satmaya yetkili olmadığını, ancak fiyat öğrenmesini istediklerini söylese de kuyumcu başlar “bir ev vereyim”, talebe “Hayır veremem.” , “yanında bir de arsa vereyim, olmaz dedikçe kuyumcu artırır da arttırır dükkanını da vermeye razı olur ve artık taşı almak için kuyumcu yalvarmaya başlar.

Talebe tekrar emanet olduğunu sadece fiyat öğrenmesinin istendiğini anlatıncaya kadar bir hayli dil döker. Mücevheri alıp kuyumcudan çıkan talebenin kafası karma karışıktır. Bir tarafta elindeki nesneye yüzünü buruşturarak 1 lira verip onu oyuncak olarak görenler, diğer tarafta da mücevher diye isimlendirip buna sahip olmak için her şeyini vermeye hazır olan ve hatta yalvaran kişiler.

Bilge hocasının yanına dönen talebe, büyük bir şaşkınlık içinde başından geçenleri tek tek anlatır. Bilge hoca buradan çıkarılacak dersi talebesine izah eder;: “Bir şeyin kıymetini ancak onun değerini bileni anlar ve onun değeri bilenin yanında kıymetlidir.” Her insanın hayatında varlığını ve değerini bilen, hisseden, fark eden kuyumcular mutlaka vardır. Mesele kuyumcuyu bulmaktadır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here